Pomáhame a sme na strane ľudí

Ako odmietnuť testovanie

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Ako odmietnuť testovanie

Najťažšie sa odmieta  otestovanie na ochorenie COVID-19 vojakom a policajtom. I takéto niečo býva zvyčajne nariadené rozkazom.

V prípade, ak vojak alebo policajt dostane od veliteľa ústne nariadenie na vykonanie otestovania na ochorenie COVID-19  a vojak alebo policajt z obavy o svoje zdravie nechce takéto otestovanie podstúpiť, tak požiada veliteľa o vystavenie písomného rozkazu. Toto písomné nariadenie alebo rozkaz zoberie svojim podpisom na vedomie, pričom k svojmu podpisu napíše vetu, ktorá znie nasledovne:

Uplatňujem si svoje právo na telesnú a duševnú nedotknuteľnosť mojej osoby, ktorú mi zaručuje Ústava SR a súčasne vyhlasujem, že odmietnutie môjho otestovania na ochorenie COVID-19 je mojou nutnou obranou a uplatnením práva na ochranu môjho zdravia pri výkone štátnej službyVzhľadom na uvedené skutočnosti som sa odmietnutím môjho otestovania na ochorenie COVID-19 nedopustil žiadneho protiprávneho konania.”

K písomnému nariadeniu alebo rozkazu priloží ním podpísaný dokument s názvom “Príloha k odmietnutiu otestovania vojakom” alebo “Príloha k odmietnutiu otestovania policajtom”. Jeden exemplár takto podpísaného písomného nariadenia alebo rozkazu odovzdá vojak alebo policajt veliteľovi a druhý si ponechá pre seba. 

PRILOHA-K-ODMIETNUTIU-OTESTOVANIA-POLICAJTOM-2

PRILOHA-K-ODMIETNUTIU-OTESTOVANIA-VOJAKOM-1

Podobne môže postupovať každý zamestnanec voči svojmu zamestnávateľovi s tým, že si od zamestnávateľa vyžiada písomné nariadenie o vykonaní takejto povinnosti. Ak to zamestnávateľ odmieta urobiť, tak  zamestnancovi nezostne nič iné, ako zaznamenanie takéhoto odmietnutia zástupcom zamestnávateľa na audiozáznam alebo na videozáznam. Ak zamestnávateľ vydá písomné nariadenie, tak ho zamestnanec zoberie svojim podpisom na vedomie, pričom k svojmu podpisu napíše vetu, ktorá znie nasledovne:

Uplatňujem si svoje právo na telesnú a duševnú nedotknuteľnosť mojej osoby, ktorú mi zaručuje Ústava SR a súčasne vyhlasujem, že odmietnutie môjho otestovania na ochorenie COVID-19 je mojou nutnou obranou a uplatnením práva na ochranu môjho zdravia pri výkone môjho zamestnaniaVzhľadom na uvedené skutočnosti som sa odmietnutím môjho otestovania na ochorenie COVID-19 nedopustil žiadneho protiprávneho konania.”

K písomnému nariadeniu alebo rozkazu priloží ním podpísaný dokument s názvom Príloha k odmietnutiu otestovania. Jeden exemplár takto podpísaného písomného nariadenia si nechá zamestnanec pre seba a druhý nechá zamestnávateľovi. 

PRILOHA-K-ODMIETNUTIU-OTESTOVANIA-2

SLOBODA A SLÁVA

Texty môžu obsahovať časti odborných právnych analýz od:
JUDr. Štefana Harabina – sudcu Najvyššieho súdu SR
doc. JUDr. Jána Drgonca, DrSc. – emeritného ústavného sudcu
JUDr. Adriany Krajníkovej – advokátky
JUDr. Petra Weisa – Weis & Partners s.r.o.
JUDr. Lukáša Machalu - advokáta.

12 Odpovedí

 1. Dobrý večer. Od 19ho októbra som na PN ke. Úspešne sa mi podarilo doteraz vyhnúť sa testovaní. Problém je v tom,že musím ísť na ďalšie vyšetrenie do nemocnice. A tam ma bez testu nepustia. Ako mám postupovať? Ďakujem za odpoveď

   1. Dobrý deň prajem, výborné články-ale ako postupovať, keď zamestnávateĺ tým, že odmietnem otestovanie a podpíšem vyhlásenie-mi zamedzí prístup do roboty? Bez testu? Ďakujem…

 2. Ako odmietnut testovanie rodica ktore je „dobrovolne“ aby dieta mohlo nastupit do skoly (moj pobyt vonku spociva v ceste autom do/zo skoly a max 1x/ tyzden nakup v potravinach).
  Dakujem za radu

 3. Lenže nám oznámili,že riaditeľ mi môže udeliť až 60 dní neplateného voľna s hradením poistenia vo vlastnej réžii,čo je dosť nákladné a nemôžem si to dovoliž.

 4. Dobrý deň,chcela by som sa informovať. Ako zdravotník som bola na testovaní povinné už aspoň 10x. Každým razom mi to príjemné nebolo a keď sa na niektorých odberových miestach objavili pľuvacie testy tak som si jeden taký zaplatila sumu 65 eur. No môj zamestnávateľ odmieta takéto testy akceptovať lebo vraj sú málo presné. Pritom majú citlivosť až okolo 98%. A keď mi dá môj lekár potvrdenie že nemôžem testovanie do nosa tak ma budú testovať do hrdla. Ako sa voči tomu brániť aby som neprišla o prácu? Ďakujem

  1. Nedať sa naďalej testovať je principiálnou vecou ochrany Vášho zdravia. Rozhodnutie a ďalšie kroky sú však iba na Vás. Nepovieme Vám, že nebudete niesť následky. Stojíte pred rozhodnutím či budete (s každým ďalším testovaním) riskovať možné trvalé poškodenie Vášho zdravia a z toho vyplývajúcu možnú predčasnú smrť (stalo sa to po testovaní mnohým: ochorenie po testovaní, ťažký priebeh ochorenia, pobyt v nemocnici a smrť) alebo budete bojovať a niesť možné dôsledky zo strany zamestnávateľa. Už to riziko, ktoré ste podstúpili doteraz je podľa nás neadekvátne možnej strate zamestnania. Ak sa ľudia podvoľujú, oni s tým neprestanú nikdy. Odporúčame Vám urobiť prvý krok – postupovať podľa článku https://samvojakvpoli.sk/sloboda-a-slava/ako-odmietnut-testovanie/. Toto je náš postoj. Chápeme, aké je to ťažké riskovať stratu zamestnania. Ale pred výber život alebo smrť sme sa nepostavili dobrovoľne. Opakujeme, rozhodnutie nikto druhý za Vás neurobí. Možno Vás povzbudí aj príklad vojaka, ktorý sa dostal do podobného rozhodovania ako Vy, uvedený v článku https://samvojakvpoli.sk/sloboda-a-slava/nenapadni-hrdinovia-profesionalny-vojak-cat-j-d/ On si nesie dôsledky, ale situácia sa pre neho vyvíja priaznivo.

   V každom prípade, ako prvé budete musieť prekonať možný nepríjemný pocit z toho, že sa postavíte do inej pozície ako všetci ostatní a taktiež budete potrebovať nabrať odvahu urobiť tento krok. Ak ten krok urobíte, všetko si nahrávajte. Pokúste sa získať písomné vyjadrenie zamestnávateľa, aby ste vedeli na základe čoho Vás obmedzuje (možno si môžete od neho emailom vyžiadať podmienky nástupu do práce spolu so zákonným odvolaním sa na dôvody obmedzení v týchto podmienkach). Ak Vám to nedajú písomne, potom to budete mať nahraté. Ak to budete mať nahraté, urobte prepis videí. Následne nám pošlite link na nejaké úložisko (napr. ulozto.cz), kde si budeme môcť stiahnuť videá. Pošlite nám spolu s názvom a údajmi zamestnávateľa ich prepisy, samozrejme aj s popisom situácie ako sa odohrala. Vtedy Vám budeme vedieť poradiť, ako konkrétne vo Vašej situácii postupovať ďalej.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *